Home / Motoryzacja / Eurowinieta – najważniejsze informacje dla podróżujących po Europie ciężarówką

Eurowinieta – najważniejsze informacje dla podróżujących po Europie ciężarówką

Każdy kierowca poruszający się ciężarówką na trasach międzynarodowych powinien doskonale znać przepisy ruchu drogowego. Szczególnie ważne jest, aby przed wyruszeniem w długą drogę poznać różnice w przepisach obowiązujących w różnych krajach i starannie przygotować stosowne dokumenty. Jednym z nich jest eurowinieta. Co dokładnie kryje się pod tą nazwą? Kto jest zobowiązany do ich zakupu? Sprawdź!

Eurowinieta – system, który powinien znać każdy zawodowy kierowca

Eurowinieta została wprowadzona w 1999 roku. Do jej zakupu zobowiązani są przede wszystkim zawodowi kierowcy firm transportowych i kierowcy autobusów. Eurowinieta umożliwia legalne poruszanie się po Holandii, Luksemburgu, Szwecji i Danii. Co ważne, należy ją zakupić jeszcze przed przekroczeniem granicy. Zasady jej działania i płatności określone są w dyrektywie Unii Europejskiej 1999/62.

Eurowinieta jest dokumentem elektronicznym. Oznacza to, że kierowca nie musi mieć przy sobie żadnych papierowych dokumentów potwierdzających jej zakup ani naklejki na szybie. Po jej zakupie dane kierowcy wprowadzane są do bazy elektronicznej umożliwiającej sprawną weryfikację uczestników ruchu drogowego. Co ciekawe, jeszcze 2008 roku winiety dostępne były wyłącznie w klasycznej wersji papierowej.

Gdzie możesz kupić dokument?

Winietę można nabyć w Internecie, na stacji benzynowej, na przejściu granicznym lub w bezpośrednio w punktach operatora (AGES), których obecnie jest ponad 500.

Kary za niedostosowanie się do przepisów

Co ważne, próba przejazdu przez wcześniej wspomniane kraje bez eurowiniety ma swoje poważne konsekwencje, przede wszystkim finansowe. W Danii kara za jazdę samochodem ciężarowym bez eurowiniety wynosi aż 2,5 tysiąca koron dziennie (około 1500 złotych).

 

 

Check Also

Nowy wymiar elektromobilności w transporcie ciężarowym

Rewolucja w pojazdach użytkowych – teraz elektryczne!. To hasło doskonale odzwierciedla nowy kierunek, w którym …

https://notodo.pl/kuchnia-styl-loft https://e-oko.com/ogrzewacz-tarasowy-komfort-w-chlodne-wieczory/ https://e-szczawnica.org/ogrzewacz-gazowy-na-taras-cieplo-gdziekolwiek-jestes/