Home / Ciekawe / Czy do Turcji potrzeba wizy i paszportu?

Czy do Turcji potrzeba wizy i paszportu?

Wyjeżdżając na wakacje poza granice kraju niezbędnym elementem jest wiedza odnośnie koniecznych do wjazdu do danego kraju dokumentów. Wiele osób przyzwyczaiło się, że na terenie Europy mogą podróżować wyłącznie z dowodem osobistym, zapominając że nawet do najbardziej znanych wakacyjnych destynacji może być potrzebna wiza i paszport. Turcja, jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych wyjazdów stara się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom turystów i ułatwia podróżowanie do swojego kraju.

Europejczycy częściowo bez wiz

Jeszcze nie tak dawno dla mieszkańców Europy wyjazd do Turcji wiązał się z koniecznością posiadania paszportu i wizy. Wprawdzie można je było kupić na lotnisku, jednakże należało pamiętać o obowiązku ich posiadania jak również paszportu z odpowiednio długim terminem ważności. Obecnie jednak Turcja zniosła wizy dla 6 krajów europejskich, wśród których znajduje się również Polska co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim wiza do Turcji nie jest potrzebna, a ponadto obywatele wspominanych krajów nie muszą martwić się posiadaniem paszportu, do wjazdu bowiem wystarczy im dowód osobisty.

Ograniczenia w podróżowaniu

Jednakże nie oznacza to, że bez problemu można na dowolny czas wyjechać do Turcji. Brak posiadania paszportu jak również zniesienie wiz obwiązuje osoby, które wyjeżdżają do tego kraju wyłącznie w celach turystycznych, na okres nie przekraczający 90 dni w ciągu 180 dni. Jeśli ktoś zamierza przebywać tam dłużej, nie tylko musi posiadać paszport, ale również musi wystąpić o wizę. Oczywiście zamiast dowodu można posługiwać się paszportem jednak zarówno jeden, jak i drugi dokument muszą być ważne, a ważność dokumentu musi być większa o 60 dni niż okres wjazdu turystycznego bez wiz. Czyli w momencie wjazdu dokument powinien być ważny jeszcze przynajmniej 150 dni.

Ważne informacje

Należy pamiętać, że każdy, nawet dziecko powinno posiadać ważny dokument. Ponadto w przypadku dzieci, zwłaszcza jeśli podróżują z osobami innymi niż rodzice, władze mogą wymagać przedstawienia stosownych dokumentów, a przede wszystkim zgody na wyjazd. Dokument powinien mieć formę notarialną, a dodatkowo również powinien zostać przetłumaczony na język angielski.
Samowolne przedłużanie terminów, określonych przez władze odnośnie pobytu bezwizowego może mieć dość poważne skutki. Przede wszystkim turystom grozi wysoka kara pieniężna jak również natychmiastowe wydalenie z kraju. Co więcej, władze mogą nałożyć na daną osobę zakaz wjazdu do Turcji na określony czas. Warto zapoznać się z aktualnymi informacjami przed wyjazdem, aby mieć pewność, że nic nie uległo zmianie w ostatnim czasie.

Check Also

Nowy wymiar elektromobilności w transporcie ciężarowym

Rewolucja w pojazdach użytkowych – teraz elektryczne!. To hasło doskonale odzwierciedla nowy kierunek, w którym …

https://atmlive.pl/niezapomniane-chwile-na-tarasie-odkryj-tajemnice-ogrzewania-gazowego/ https://beesafe.pl/porady/ile-kosztuje-zalozenie-gazu-w-samochodzie/ https://goldavocado.pl/komfort-i-styl-w-kuchni-wybierz-idealny-hoker/