Home / Zdrowie i Uroda / Usuwanie zmian skórnych – podpowiadamy, z jakich zabiegów warto skorzystać

Usuwanie zmian skórnych – podpowiadamy, z jakich zabiegów warto skorzystać

Usuwanie zmian skórnych to ważna profilaktyka raka skóry, a także sposób na zadbanie o wygląd. Wiele jest powodów, dla których możemy chcieć pozbyć się znamienia czy pieprzyka. Zawsze jednak warto udać się do sprawdzonego specjalisty, który dokładnie obejrzy naszą skórę i dobierze najlepszą metodę usuwania zmian skórnych. Przedstawiamy dwie najpopularniejsze procedury stosowane w celu usuwania znamion, pieprzyków oraz innych wykwitów.

Dlaczego należy obserwować zmiany skórne?

Zmiany skórne takie, jak pieprzyki, piegi, znamiona, brodawki, włókniaki, ma zdecydowana większość z nas. Część z nich widnieje na naszej skórze od urodzenia, a część pojawia się w trakcie całego życia. Niestety niektóre zmiany skórne są wyjątkowo niebezpieczne ze względu na charakter nowotworowy. Dlatego bardzo ważne jest obserwowanie swojego ciała, a jeśli coś nas zaniepokoi, to konsultowanie się z dermatologiem.

Jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić? Są to pieprzyki i znamiona, które pojawiły się nagle, mają nieregularny kształt, niejednolity koloryt i poszarpane brzegi. W takich przypadkach lekarz może zdecydować o ich pilnym usunięciu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się potencjalnego stanu chorobowego. Oczywiście zmian skórnych można pozbyć się również z powodów estetycznych.

Usuwanie zmian skórnych laserem

Wskazaniem do laseroterapii są łagodne zmiany skórne, takie jak: włókniaki, brodawki wirusowe, tzw. kurzajki, znamiona barwnikowe, czyli pieprzyki, naczyniaki rubinowe, przebarwienia. Zabieg ten stanowi doskonałą alternatywę dla zabiegów chirurgicznych. Wykonuje się go wtedy, gdy ingerencja skalpela nie jest potrzebna. Zaletą zabiegu laserowego jest to, że miejsce po usunięciu zmiany skórnej goi się szybko, nie pozostawiając śladu w postaci blizny.

Tryb pracy lasera dopasowywany jest do głębokości i wielkości zmiany skórnej. Laser frakcyjny używany do tego typu zabiegów emituje wiązkę o długości fali 10 600 nm, która jest doskonale pochłaniane przez wodę. W zetknięciu ze zmianą skórną dochodzi do jej bezkrwawego odparowania. Podczas zabiegu zostają zamknięte wszystkie naczynia krwionośne i limfatyczne. Następnego dnia po usunięciu pieprzyka, na jego miejscu pojawia się brązowy, powierzchniowy strupek, który szybko odpada, odsłaniając naturalnie ubarwioną skórę.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych

Usuwanie zmian skórnych za pomocą lasera wykonywane jest wtedy, gdy istnieje nawet najmniejsze podejrzenie, że znamię czy pieprzyk są zmianami nowotworowymi. Przewagą tego zabiegu nad laseroterapią jest możliwość przygotowania odpowiedniego wycinka tkanki do badania histopatologicznego. Metodę tę można zastosować również w przypadku zmian łagodnych, jeśli istnieją przeciwwskazania do zastosowania lasera.

Chirurgiczne usuwanie zmian skórnych polega na precyzyjnym wycięciu podejrzanej zmiany skórnej wraz z marginesem zdrowej skóry. Procedura wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, a na koniec zakładane są szwy. Wycięcie znamienia umożliwia szybkie przerwanie procesu chorobowego, wprowadzenie odpowiedniego leczenia, a w przypadku początkowego etapu choroby jest w stanie zapobiec przerzutom.

Z zabiegów usuwania zmian skórnych skorzystasz m.in. w warszawskiej Klinice Miracki. Zobacz więcej propozycji. Znajdź klinikę, która znajduje się najbliżej Ciebie.

Check Also

Nowy wymiar elektromobilności w transporcie ciężarowym

Rewolucja w pojazdach użytkowych – teraz elektryczne!. To hasło doskonale odzwierciedla nowy kierunek, w którym …