Home / Ciekawe / Zasiłek rodzinny w Niemczech i w Polsce – czy mają na siebie wpływ?

Zasiłek rodzinny w Niemczech i w Polsce – czy mają na siebie wpływ?

Zasiłki rodzinne to niewątpliwie spora pomoc oraz zastrzyk finansowy, który rodzice mogą przeznaczyć na lepszą edukację czy wychowanie własnego dziecka. Również pracując za granicą warto mieć świadomość, że jako rodzicom przysługują nam świadczenia na nasze dzieci. Decydując się na podjęcie zatrudnienia za naszą zachodnią granicą warto wiedzieć, jakie zasiłki na dziecko możemy pobierać.

Kindergeld w Niemczech – zasiłek na każde dziecko

Jednym z najczęściej zadawanych pytań związanych z pracą za granicą jest Kindergeld w Niemczech. Jest to zasiłek przysługujący na każde dziecko do ukończenia 25 roku życia (w przypadku kontynuowania nauki). Kindergeld wypłacany jest obywatelom Niemiec, jak również obcokrajowcom pracującym leganie w Niemczech i posiadającym nieograniczony obowiązek podatkowy. Uzyskuje się go po 6 miesiącach nieprzerwanej pracy. O Kindergeld możemy wnioskować posiadając stałe zatrudnienie na terenie Niemiec oraz zameldowanie w Polsce z dzieckiem, na które ma być przyznany zasiłek. Warto pamiętać, że o przyznanie Kindergeld możemy wnioskować do 6 miesięcy wstecz.

Wiele osób pracujących w Niemczech nie zdaje sobie sprawy, że w tym samym czasie przysługują im dwa świadczenia. Jak Kindergeld a 500+ wpływają na siebie? Czy są one wypłacane jednocześnie?

Koordynacja świadczeń w Unii Europejskiej

Jeśli w jednym czasie przysługują nam oba świadczenia konieczne jest złożenie wniosków w obu krajach: i w Niemczech i w Polsce, w odpowiednich urzędach. Decyzja o tym, który kraj otrzyma pierwszeństwo w świadczeniach podejmowana jest przez konkretne urzędy w danym kraju. Jeśli to polski zasiłek otrzyma pierwszeństwo otrzymamy dodatkowo dodatek dyferencyjny – będzie to kwota zrównująca świadczenie z Kindergeld. Jeśli to Niemcy okażą się krajem pierwszeństwa wypłacania zasiłku z Polski otrzymamy odpowiedź odmowną.

 

 

 

Check Also

Nowoczesne przestrzenie życiowe: Zadaszenie tarasu jako klucz do komfortu i stylu

W miarę jak granice między wnętrzem a zewnętrzem stają się coraz bardziej płynne, zadaszenie tarasu …