Home / Ciekawe / Skitouring – górskie wędrówki w ekstremalnym stylu

Skitouring – górskie wędrówki w ekstremalnym stylu

Tłumy ludzi, gwar, hałas, krzyczące dzieci i kolejki do wyciągów. Tak wyglądają stoki w sezonie zimowym. Zamiast przyjemności można odczuć jedynie frustrację i zmęczenie. Rozwiązaniem może być zainteresowanie się skitouringiem. Czym jest ten rodzaj aktywności i jak zacząć z nim swoją przygodę?

Skitouring – co to właściwie jest?

To wycieczki górskie z wykorzystaniem nart, odbywające się z dala od wyciągów, tłocznych tras i przygotowanych stoków. Aktywność ta łączy w sobie elementy turystyki wysokogórskiej, narciarstwa zjazdowego i biegowego. Jest to sport ekstremalny, który wymaga od narciarza dobrego panowania nad nartami i wielu innych umiejętności.

Najlepiej jest więc zapisać się najpierw na specjalne szkolenie skitourowe. Dzięki niemu dana osoba dowie się, czy uprawianie tej aktywności jest właśnie dla niej. Na szkoleniu instruktorzy przekazują niezbędną wiedzę i prowadzą praktyczne ćwiczenia przygotowujące narciarzy do ich pierwszej podróży skitourowej.

Powrót do korzeni narciarstwa

Skitouring to nie jest żadna nowa dyscyplina sportowa. Wieki temu na nartach poruszali się myśliwi, zdobywcy i wędrowcy. Na płaskim terenie wykorzystywali zwykłe deski, które przypinali do butów. Problem pojawiał się, jednak gdy do pokonania był bardziej stromy teren. Początkowo odpinano narty i podchodzono w butach z nartami na plecach. Z czasem jednak człowiek wymyślił rozwiązanie, które umożliwiało podchodzenie na nartach.

Zauważono, że sierść zwierząt układa się w pewien sposób – tarcie jej z włosiem daje śliski efekt, z kolei pod włos – szorstki. Postanowiono wykorzystać to w narciarstwie. Najlepiej sprawdzała się do tego skóra foki, która jest krótka, ostra i trwała, a także odporna na wodę. Pasy skóry mocowano do nart przy pomocy troków. Mimo iż obecnie nie stosuje się już skór zwierząt, to nazwa w wielu językach pozostała. W języku polskim w dalszym ciągu ten element wyposażenia nazywa się fokami.

Jak zacząć swoją przygodę ze skitouringiem?

Na początku warto po prostu spróbować. Istnieją bardzo proste trasy, które umożliwiają pierwsze stawianie kroków w tej aktywności. Najlepiej jest wypożyczyć sprzęt przynajmniej początkowo, ponieważ w jego zakup trzeba zainwestować kilka tysięcy złotych. Ponadto dobranie odpowiedniego sprzętu nie jest łatwe, a jego początkowe wypożyczenie może potem ułatwić sprawę zakupu.

Kluczem do sukcesu jest opanowanie nart zjazdowych. Ten rodzaj aktywności polega na poruszaniu się po terenie nieprzygotowanym, a dodatkowo na lżejszym sprzęcie, więc wymaga doskonale opanowanego kontrolowania nart. Do każdej wycieczki należy się też bardzo dobrze przygotować, gdyż istnieją pewne zagrożenia, np. lawiny.

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/ skitouring.

Check Also

Nowy wymiar elektromobilności w transporcie ciężarowym

Rewolucja w pojazdach użytkowych – teraz elektryczne!. To hasło doskonale odzwierciedla nowy kierunek, w którym …

live url https://e-halina.pl/przemyslowy-szyk-w-codziennych-przestrzeniach-odkryj-tajniki-stylu-loftowego/ https://buzzhouse.pl/minimalizm-i-cieplo-nowa-era-ogrzewania-tarasowego/