Home / Dom i Wnętrze / Jak powstają domy z drewna?

Jak powstają domy z drewna?

Domy z drewna powstają na podstawie gotowych projektów budowlanych. Czym jednak różni się budowa domu stworzonego według techniki szkieletowej od domu murowanego? Jeżeli interesują nas energooszczędne domy drewniane, to warto zapoznać się z takimi informacjami.

Domy z drewna i odpowiednie prefabrykaty

Domy z drewna docierają na miejsce budowy pod postacią gotowych prefabrykatów otwartych lub zamkniętych. Co to w praktyce oznacza? Że poszczególne elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych. To właśnie wtedy przybierają formę wspomnianych prefabrykatów. Wszystko potem ładowane jest na odpowiedni wóz i przywiezione na plac budowy, gdzie całość już niedługo stanie się jednym domem. W skład konstrukcji nośnej budynków wchodzą belki. Wypełnienie ścian to nic innego, jak elementy drewniane lub też drewnopodobne.

Prefabrykaty otwarte i zamknięte

W kolejnym kroku warto dowiedzieć się, czym właściwie są prefabrykaty otwarte i zamknięte. A więc otwarte elementy na domy z drewna to takie, które przyjeżdżają na plac budowy w wielu elementach. Mogą to być ściany, dach,  a nawet konstrukcja nośna. Budowa z takich elementów trwa na ogół kilka miesięcy. Sprawa jest o wiele łatwiejsza, jeżeli mamy do czynienia z elementami zamkniętymi, które na plac budowy docierają w postaci gotowych elementów. Przykładem mogą być chociażby ściany, które z obydwóch stron są w pełni wykończone. Znaleźć może się w nich – ścianach – nawet instalacja elektryczna. Budowa takiego domu może trwać tylko kilka tygodni. 

Check Also

Jak zasłonić się od sąsiada?

Aranżując ogród czy duży taras, nierzadko zastanawiamy się, jak zasłonić się od sąsiada? Nawet przy …