Home / Dom i Wnętrze / Jak powstają domy z drewna?

Jak powstają domy z drewna?

Domy z drewna powstają na podstawie gotowych projektów budowlanych. Czym jednak różni się budowa domu stworzonego według techniki szkieletowej od domu murowanego? Jeżeli interesują nas energooszczędne domy drewniane, to warto zapoznać się z takimi informacjami.

Domy z drewna i odpowiednie prefabrykaty

Domy z drewna docierają na miejsce budowy pod postacią gotowych prefabrykatów otwartych lub zamkniętych. Co to w praktyce oznacza? Że poszczególne elementy konstrukcyjne powstają w halach produkcyjnych. To właśnie wtedy przybierają formę wspomnianych prefabrykatów. Wszystko potem ładowane jest na odpowiedni wóz i przywiezione na plac budowy, gdzie całość już niedługo stanie się jednym domem. W skład konstrukcji nośnej budynków wchodzą belki. Wypełnienie ścian to nic innego, jak elementy drewniane lub też drewnopodobne.

Prefabrykaty otwarte i zamknięte

W kolejnym kroku warto dowiedzieć się, czym właściwie są prefabrykaty otwarte i zamknięte. A więc otwarte elementy na domy z drewna to takie, które przyjeżdżają na plac budowy w wielu elementach. Mogą to być ściany, dach,  a nawet konstrukcja nośna. Budowa z takich elementów trwa na ogół kilka miesięcy. Sprawa jest o wiele łatwiejsza, jeżeli mamy do czynienia z elementami zamkniętymi, które na plac budowy docierają w postaci gotowych elementów. Przykładem mogą być chociażby ściany, które z obydwóch stron są w pełni wykończone. Znaleźć może się w nich – ścianach – nawet instalacja elektryczna. Budowa takiego domu może trwać tylko kilka tygodni. 

Check Also

Energooszczędne ledowe plafoniery

Żyrandol pełni nie tylko funkcje praktyczne – to często także efektowna ozdoba salonu czy sypialni. …