Wypadające włosy mogą kojarzyć się głównie z osobami starszymi — w szczególności z mężczyznami, u których łysieniu ulega czubek głowy lub tworzą się charakterystyczne zakola. Należy jednak mieć na uwadze, iż omawiany problem dotyczy również osób młodszych oraz kobiet. W takiej sytuacji pomocne może okazać się skorzystanie z zabiegów medycyny estetycznej celem spowolnienia postępu łysienia, a także przeprowadzenie przeszczepu włosów. Kiedy kobiety zgłaszają się najczęściej z tą przypadłością? Czy wykonanie tego zabiegu u kobiet umożliwi im uzyskanie optymalnych i oczekiwanych rezultatów?
Co powoduje łysienie u kobiet?
Łysienie to problem, z którym mierzą się również kobiety. Jest to dla nich często bardzo wstydliwa kwestia. Można wymienić wiele przyczyn wypadających włosów.
Jedną z najczęściej wymienianych jest łysienie androgenowe. Jest ono uwarunkowane występowaniem w kobiecym organizmie podwyższonego poziomu męskich hormonów, na co może mieć wpływ genetyka. Mowa tutaj o pochodnej testosteronu, czyli DHT. Jest to metabolit, który oddziałuje na mieszki włosowe i sprawia, że stają się coraz cieńsze. Proces miniaturyzacji prowadzi do stopniowego, trwałego łysienia. Najczęściej można zaobserwować łysienie w okolicy czoła i skroni.
Innym powodem łysienia mogą być zmiany hormonalne, które zachodzą w kobiecym organizmie w trakcie ciąży. KIlka miesięcy po urodzeniu dziecka następuje duży spadek estrogenów, co nie tylko osłabia włosy, ale i może przełożyć się na ich wypadanie.
Należy także wspomnieć tutaj o menopauzie, która również ma związek z huśtawką hormonalną. Jej skutkiem jest osłabienie włosów i ich większa podatność na wypadanie. Zdarza się też, że spadek estrogenów prowadzi do nasilenia objawów typowych dla łysienia androgenowego lub łysienia bliznowaciejącego.
Niekiedy łysienie u kobiet spowodowane jest nadmierną ekspozycją na promienie UV lub wynika z ubogiej w składniki odżywcze diety. Przyczyną łysienia może być także anemia, przebyte choroby i stany zapalne skóry, choroby o podłożu autoimmunologicznym, zażywanie niektórych leków, czy agresywna stylizacja włosów.
W wielu przypadkach kobiety mogą obserwować, iż włosy już nie odrastają. Mogą wtedy rozważyć wykonanie przeszczepu włosów.
Przeszczep włosów u kobiet
Przeszczep włosów można wykonać również u kobiet, które utraciły owłosienie z powodu łysienia androgenowego, łysienia bliznowaciejącego, w wyniku poparzeń, napromieniowania skóry, czy przebytych chorób i infekcji skóry.
Przed wykonaniem procedury bardzo duże znaczenie ma konsultacja z lekarzem i dostarczenie wszystkich niezbędnych dokumentów związanych np. z historią choroby. Istotne są także aktualne badania, aby upewnić się, że pacjentka jest w dobrej kondycji i nie wykazuje objawów osłabionej odporności organizmu.
Po zakwalifikowaniu się na zabieg ustala się z lekarzem, który obszar głowy wymaga przeszczepu oraz skąd zostaną pobrane grafty do transplantacji.
Cała procedura może trwać nawet kilka godzin. W pierwszej kolejności podaje się znieczulenie, aby tym samym zwiększyć komfort pacjentki. Następnie z pomocą mikronarzędzi pobiera się mieszki włosowe i przechowuje w specjalnie przygotowanych do tego celu warunkach, która mają przedłużyć żywotność każdego włosa. Kolejnym etapem jest implantacja mieszków włosowych w przygotowane na skórze głowy niewielkie otwory. Lekarz chirurg dba o to, aby cebulki włosów nie uległy uszkodzeniu, co zwiększa liczbę włosów przyjętych po przeszczepie.
Po zabiegu należy postępować zgodnie ze wskazaniami lekarza. Dzięki tej metodzie kobiety mogą liczyć na zwiększoną objętość włosów. Jeśli chodzi o blizny, miejsce gojenia się niewielkich ran jest praktycznie niewidoczne, gdy włosy zaczynają odrastać.
Jeśli nie wiesz, czy kwalifikujesz się do tego zabiegu, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi i zadać lekarzowi wszystkie nurtujące Cię pytania. Na podstawie wywiadu medycznego i badania będzie można stwierdzić, czy przeszczep jest dobrym rozwiązaniem również dla Ciebie.